Mýtné v okolních evropských zemích 

9. března 2023

Polsko

Zdá se, že v Polsku se nemohli rozhodnout, který systém pro výběr mýta je nejlepší, a tak se rozhodli použít hned několik z nich, čímž výběr mýta pro cizince poněkud znepřehlednili. Buďte tedy ve střehu, pokud se vydáte na polské dálnice! V případě, že hmotnost vašeho vozu nepřesahuje 3,5 tuny, budete mýtné platit pouze na dálnicích A1 (trasa Gdaňsk - Toruń), A2 (trasa Świecko - Konin) a A4 (trasa Katowice - Kraków). Na dálnicích A2 a A4 musíte použít mobilní aplikaci e-Toll. Dobrá zpráva je, že nemusíte mít ani palubní jednotku, ani vestavěný lokalizátor. Stačí, pokud si do svého chytrého mobilního telefonu Android nebo iOS, které přenáší údaje o poloze v reálném čase. Veškeré informace k systému e-Toll najdete zde

Odkazy na uvedené mobilní aplikace e-Toll:

Google PlayApp Store.

Na ostatních dálnicích mýtné platíte standardně u mýtných bran. Při vjezdu na zpoplatněnou dálnici si u první mýtné brány vyzvednete lístek, který při výjezdu předložíte a uhradíte mýtné dle ujetých kilometrů a kategorie vašeho vozidla. Platit lze v hotovosti zlotými, eury nebo dolary či bezhotovostně platebními kartami. 

Na dálnici A1 místo hotovosti můžete použít k platbě mýtného mobilní aplikaci Amber One. Informace o ní naleznete na stránce AmberOne

Stáhnout si je můžete zde: Google Play a App Store.


Platba mýtného mobilními aplikacemi je cool a elegantní řešení platby dálničních poplatků v Polsku, zvláště pokud pojede jednou za rok na dovolenou. Ale pozor! Pro správné fungování každé aplikace je nutné mít k dispozici dostatek mobilních dat, zapnutý GPS modul mobilu a po celou dobu mít aplikaci spuštěnou.

A tady je videonávod v angličtině: Jak se přihlásit do e-TOLL

Obecně lze doporučit, abyste si před cestou do Polska našli čas na prostudování informací na internetu a udělali si představu, jak to v Polsku funguje, protože jejich systém je naprosto odlišný od našeho. Na internetu lze najít také dobré rady, pokud jde o odlišnou povinnou výbavu nebo pokuty za ztrátu mýtného lístku a tak dále.

Kalkulačky pro výpočet mýtného: na dálnici A1, A2 pro dálnici A4.

Pokud hmotnost vašeho autokaravanu nebo auta s přívěsem přesahuje 3,5 tuny, musíte k platbě mýtného použít mobilní aplikaci e-Toll vždy. Mýtné zaplatíte nejen na všech dálnicích (silnice označené písmenem A), ale také většině rychlostních silnic (označených písmenem S). 


Slovensko

Slovenské dálnice pro českého řidiče nejsou nic neznámého. Většina z nás ví, že na Slovensku se používá elektronická dálniční známka stejně jako u nás a že ji Slováci začali používat dříve než my v Česku. Lze ji koupit z pohodlí domova online na stránce, ale POZOR! Ve vyhledávačích se vám jako první obvykle objeví  Okamžitě získat e-známku Slovenska, kde si sice dálniční známku koupíte, ale třeba za dvojnásobek ceny!

Například: Okamžitě získat e-známku Slovenska - sk-vignette.com

Tito překupníci se od hranic Slovenska přesunuli do online světa, kde nabízí také dálniční známky jiných států, třeba rakouské a maďarské. Navíc operují ze zahraničí a případné reklamace nevyřizují v češtině. Nejlevněji vás vyjde známka, kterou si koupíte přímo od státu na Úhrada diaľničnej známky a bez problémů na všech čerpacích stanicích a na samoobslužných strojích na hranicích. Známky jsou na 10, 30 nebo 365 dní za 10, 14 nebo 50 euro. 

Jízdní soupravy s celkovou hmotností do 3,5 t (součet maximální přípustné celkové hmotnosti tažného vozidla a přívěsu) vyžadují pouze elektronickou dálniční známku. Pokud je maximální přípustná celková hmotnost jízdní soupravy vyšší než 3,5 t, musí být pro přívěs zakoupena další dálniční známka. Pro obytné automobily nad 3,5 t platí na Slovensku výjimka, takže nemusí platit na rozdíl od jiných vozidel nad 3,5 tuny mýtné na základě ujeté vzdálenosti pomocí palubní jednotky. A to je skvělá zpráva pro autokaravanové nadšence, protože upřímně, nikdo nechce za tyhle věci utrácet.

Další podrobné informace k mýtnému na Slovensku naleznete na stránce eZnamka.sk.

 

Rakousko

V Rakousku se platí poplatky za použití většiny dálnic. Vozidla do 3,5 tuny (včetně obytných automobilů) musí mít dálniční známku, ať už klasickou papírovou nebo elektronickou. Na přípojná vozidla se povinnost dálniční známky nevztahuje. Dálniční známka na 10 dní stojí 9,90 €, na dva měsíce je cena 29,00 € a roční známka stojí 96,40 € a jde ji zakoupit online například na těchto stránkách: Mýtný obchod ASFINAG. Stránky jsou i v češtině.

Ale POZOR! Pokud známku zakoupíte jako nepodnikatel, NELZE ZNÁMKU KOUPIT S OKAMŽITOU PLATNOSTÍ. Platí až za 18 dní. Okamžitou platnost známka má pouze pokud ji koupíte jako podnikatel, na což se vás server dotáže. Své IČO/DIČ ale do systému zadávat nemusíte.

A opět upozorňujeme na překupníky!

 Oproti loňskému roku se cena rakouských dálničních známek zvedla o 0,3 €,  0,8 € a 3,6 €, což není nijak dramatické navýšení pro váš prázdninový rozpočet. Na stránkách překupníků dálničních známek někdy najdete velice užitečný kalkulátor trasy, které ale mají za cíl nalákat vás k nákupu rakouské dálniční známky za nesmyslnou, někdy až dvojnásobnou cenu.

Kalkulátor trasy vám ukáže, jaký produkt mýtného (dálniční známku a mýtné na trase) na své cestě potřebujete. V Rakousku je totiž navíc zpoplatněn i průjezd některými tunely a horskými úseky. Jejich přehled najdete na stránce rakouské mýtné správy ASFINAG. Cena na mýtných branách se pohybuje od 6 do 12,5 €.

Starou dobrou papírovou dálniční známku lze při cestě do Rakouska koupit běžně na každé příhraniční čerpací stanici nebo na rakouských čerpacích stanicích. Doporučujeme nicméně známku zakoupit a nalepit ještě před vjezdem na rakouskou dálnici. Nenalepená dálniční známka není platná. Doporučuje se ji nalepit ihned po zakoupení na horní roh předního skla u řidiče nebo v okolí zpětného zrcátka.

 

Německo

Německo je země zaslíbená a ráj ve střední Evropě v jednom, tedy alespoň pokud se týká mýta, protože pokud se mýta týká, platí ho pouze vozidla nad 7,5 tuny.  Za vozidla do 3,5 tuny se platí jen mýtné za průjezd tunely Herren a Warnow v severní části země nad městem Lübeck a Rostock směrem k Baltskému moři. Ceny za průjezd naleznete v přehledné tabulce a webu Warnow tunnel

 

Maďarsko

Mnoho dálnic, rychlostních silnic a některých úseků hlavních silnic v Maďarsku rovněž podléhá mýtnému a lze je používat pouze s elektronickou dálniční známkou. Elektronickou dálniční známku na 10 dní, měsíc nebo na 1 rok lze zakoupit online na nemzetiutdij.hu. V případě potřeby platí ihned. V závislosti na typu vozidla stojí dálniční známky pro kategorii D1 (tedy automobily do 3,5 t s maximálně 7 sedadly včetně sedadla řidiče a včetně přívěsu) 341 Kč/ 552 Kč/ 3049 Kč a pro kategorii D2 (všechna osobní vozidla s povolenou přepravou více než 7 osob, karavany a nákladní automobily do 3,5 tuny 496 Kč/ 781 Kč/ 4328 Kč. V případě přívěsu u kategorie vozidla D2 se doporučuje zakoupení dálniční známky pro přívěs kategorie U. Od vjezdu na zpoplatněný úsek máte 60 minut k zakoupení e-známky.

 

Chorvatsko

V Chorvatsku je mýtné závislé na délce trasy, výšce, hmotnosti a počtu náprav vozidla.  Je skoro na všech dálničních úsecích a oproti loňsku se změnilo jen minimálně. Platba se obvykle provádí v hotovosti nebo platební kartou při výjezdu z dálnice. Existuje také možnost využití elektronických mýtných krabiček. V tomto případě dostanete slevu až 22 %. Sazby mýtného a tabulku pro určení kategorie vašeho vozidla naleznete zde Sazby mýtného | Hrvatske autoceste.

Obecně lze říct, že v případě karavanů a autokaravanů bude vaše vozidlo v kategorii I (Vozidla osobní, dodávky a jiná vozidla s dvěma nápravami do 3,5 t a do výšky 1,9 m) nebo kategorii II (Vozidla s dvěma nápravami s výškou nad 1,9 m a do hmotnosti 3,5 t. Vozidla s dvěma nápravami do výšky 1,9 m táhnoucí přívěs.)

Kalkulačku pro výpočet poplatků na dálnicích v Chorvatsku najdete zde a ceny pohonných hmot zase zde.

Nově i v Chorvatsku lze používat užitečnou mobilní aplikaci HAC ENC, která je určena jak uživatelům elektronického výběru mýtného (ENC), tak uživatelům dálnic v Chorvatsku, kteří pouze hledají informace o svých cenách mýtného a dopravní situaci.

Pomocí této aplikace (podrobné informace zde) si můžete:

  1. dobíjet účty předplatného ENC kreditní kartou, ENC voucherem, internetovým bankovnictvím nebo ENC SMS systémem,
  2. monitorovat zůstatek účtu předplatného ENC a zařízení ENC,
  3. zkontrolovat náklady na mýtné pro požadovanou cestu,
  4. najít nejbližší servisy nebo čerpací stanice na dálnicích v Chorvatsku a
  5. zjistit, kde koupit ENC na bord jednotku nebo ENC voucher a kde dobít ENC na dálnici.

Stažení aplikace je pochopitelně zdarma: Google Play a App Store. Kromě dálnic zaplatíte mýtné 103 Kč pro kat.I/ 160 Kč pro kat. II v tunelu Učka.  Viadukt Mirna nyní spadá do mýtného systému Istrijský ypsilon. Most na ostrov Krk už roku 2020 osvobozen od mýta. 

POZOR! V Chorvatsku se mezi 1. červencem a 30. zářím vztahuje na motocykly a osobní automobily "sezónní zvýšení mýtného" – v průměru o 10 %, na některých trasách dokonce až o 50 %!

 

A co závěrem?

Ke kterému z našich blízkých nebo vzdálenějších sousedů se s naším  obytným autem vydáte na svoji letošní TOP DOVČU, je na vás. Z pohledu mýtného to bude asi největší nuda v Německu, klasika a pohoda na Slovensku, spousta překvapení v Rakousku a Chorvatsku, a naopak největší dobrodružství v Polsku.

A největší benefit? Ten rozhodně nabízí Polsko.  Pokud totiž zvládnete platit mýtné oběma aplikacemi ze svého mobilního telefonu, v oblasti platby mýtného se rázem ocitnete mezi autocampingovou cestovatelskou špičkou, co má IT v malíčku… Teda vlastně v mobilu!

Dálniční známka pro Česko je samozřejmě za naše obytná auta uhrazena. O ostatní se ale musíte postarat sami.

Přejeme Vám z TOP DOVČI šťastnou cestu! 


Zdroje:

https://etoll.gov.pl/cz/

Portál elektronického systému výberu mýta v Slovenskej republike (emyto.sk)

Elektronické diaľničné známky v Slovenskej republike (eznamka.sk)

Mýtný obchod ASFINAG

Toll Collect | Mýtné pro nákladní automobily v Německu (toll-collect.de)

https://nemzetiutdij.hu/en

Home | Hrvatske autoceste (hac.hr)

facebook