Rady pro cestování obytným vozem od TOP DOVČI

Můžete si půjčit obytný vůz i vy?

Pokud vlastníte řidičský průkaz minimálně sk. B déle než 5 let a jste aktivním řidičem můžete vyrazit jedním našich obytných vozů za dobrodružstvím.

Proč vyrazit obytným vozem

Jste-li příznivci aktivní dovolené s častými zastávkami je obytný automobil právě pro vás. Umožní vám rychlé rozložení a složení bivaku. Je celkově pohotovější a jednodušší na odjezd z místa pobytu než karavan či třeba stan. Obytný vůz je stále připraven k plnému používání dokonce i při stání v kolonách i na dálničních odpočívadlech. Během jízdy však dbejte samozřejmě na bezpečnost svou i přepravovaných osob! Žádné vaření kafe za jízdy! Nebo spaní na zadních postelích! Jste-li unaveni zastavte a dejte si "šlofíka"!

Pokud jste ještě větší dobrodruzi a dáváte přednost soukromí, tak i pro stání na divoko (mimo kempy a Stellplatzy (štelplaci)) je obytný automobil vhodnější pro jeho větší soběstačnost. Má totiž větší nádrže na vodu i nástavbovou baterii (popř. se solárním panelem), díky kterým si můžete užívat všech vymožeností i bez přímého připojení k vodě a elektické síťi.

  

Je důležité si dopředu rozmyslet jak si svou dovču představujete a podle toho začít plánovat. Pokud máte v úmyslu trávit dovolenou v některém z kempů v turisticky atraktivních oblastech, je zapotřebí si stání rezervovat opravdu dlouho dopředu. Kempy bývají bohužel v sezóně dost často obsazené.

Pokud dáváte přednost státní na divoko, vyberte si státy, ve kterých je toto povoleno (nebo to není alespoň výslovně zakázáno). Ne všude jsou totiž policisté shovívaví. Přespání na veřejných parkovištích se většinou toleruje, není ale dobré zbytečně provokovat vytaženou markýzou, rozloženým nábytkem a rozehřátým grilem. Vhodnější je využívat takzvané stellplatzy. Jsou výrazně levnější než kempy, ale narozdíl od nich jsou zde zajištěny většinou jen přípojky k vodě a elektrice. Další služby jako jsou sociální zařízení či občerstvení zde ale nehledejte. Stellplazy jsou ale skvělé a levné řešení jak přenocovat, naplnit nadrže čerstvou vodou, dobít nástavbovou baterii a vypustit odpadní vodu. Stát zde ale můžete pouze omezený počet dní a nocí.

Plánování vaší cesty vám mohu usnadnit mnohé aplikace pro chytré telefony. Některé jsou zcela zdarma, u jiných je pro jejich plnou funkčnost nutné zaplatit. Velice oblíbené jsou například Park4night, Stellplatz-Radar, camp.cz, Camping.info, Campercontact, Womo-stellplatz, ACSI i Sygic Travel. Stáhnete je samozřejmě na Google Play či AppStore.

DÁLNIČNÍ POPLATKY - MÝTO

Dále je potřeba si promyslet trasu i s ohledem na povinné dálniční poplatky. V jednotlivých zemích se liší jak způsob vybírání mýtného, částka, ale i způsob prokazování, že máte zaplaceno.

Naše obytné vozy jsou vybaveny pouze dálniční známkou pro Českou republiku. Informace k poplatkům za použití silnic v dalších zemích najdete například na následujících stránkách:
http://www.tolls.eu/cs/
https://www.adac.de/reise_freizeit/maut/default.aspx/

NA CO NESMÍM ZAPOMENOUT

Pokud využijete i naši příplatkovou výbavu, tak nesmíte zapomenout už jen vaše osobní a oblíbené věci bez kterých se na pořádné dovče neobejdete. Kuchyňka je kompletně vybavená včetně plné solničky, pepřenky i cukřenky. Ve voze najdete i čistící a mycí prostředky, příslušenství k sociálnímu zařízení smeták i lopatku. Pokud si nepřiobjednáte lůžkoviny jsou na každém lůžku navlečena jen čistá prostěradla a předpokládáme, že si lůžkoviny povezete vlastní. Dejte také pozor na velikost lednice. Její rozměry jsou značně omezené. Zásoby proto doplňujte častěji v menším množství.

Stellplatz

jedná se o krátkodobé stání, délku si určuje jednotlivý správce Stellplatzu. Obvyklá maximální délka stání je do 3 dnů. Můžete si zde za menší poplatek doplnit vodu, dobít baterie ale i postavit bivak. Stellplatzy bývají obvykle u velkých zábavních parků, aquaparků a jiných atrakcí. Předpokládá se, že tady budete stát i přes noc. Na běžných parkovištích to většinou možné není. Dále bývají zřízeny u velkých měst a to jak zdarma, tak za poplatek. Záleží samozřejmě na rozsahu služeb, které nabízí. U soukromých farem či vinařství bývá stání na Sellplatzu zpoplatněno. U některých kempů slouží Stellplatz ke krátkodobému stání s možností využítí všech služeb kempu. Poplatek za přenocování je nižší než v kempu. Místa k stání však bývají o něco dál například od pláže.

RV park

je vlastně takový kemp s minimem služeb. Je to vlastně něco mezi kempem a Stellplatzem. Vybavením odpovídají spíše Stellpatzům. V RV parku je ale možné stát i delší dobu.

Kemp

je zařízení poskytující celou řadu služeb pro karavanisty. Samozřejmostí je doplnění vody, nabití baterie i vypuštětní nádrže s odpadní voudou. Dále je v kempu obvykle společné sociální zařízení a sprchy, občerstvení, restaurace, stánek se smýšeným zbožím i potravinami, dětské hřiště někdy dokonce i bazén.

Alkovna

je prostor na spaní nad kabinou, většinou jsou zde 2 lůžka. Výhodu je zvětšení obytného prostoru. Přes den si sem můžete odkládat třeba kufry. Obytná auta s alkovnou poskytují dostatek prostoru pro přespání až pro 7 osob. Jsou tedy vhodná pro rodiny s dětmi. Nevýhodou je větší výška vozu a horší aerodynamické vlastnosti a s tím spojená i vyšší spotřeba paliva.

Polointegrál

se říká obytným vozům, které nemají alkovnu. Lůžka vpředu buď úplně chybí nebo jsou zavěšená pod stropem v centrální části nástavby. Na noc se spouštějí elektricky nebo ručně. Výhodou jsou lepší aerodynamické vlastnosti, nižší výška a nižší spotřeba paliva. Tyto automobily jsou však maximálně pro 4 osoby.

Integrál

označuje automobily se stejným uspořádáním jako polointegrály s tím rozdílem, že z původního automobilu (Fiat, Citroen… ) zůstal pouze podvozek a palubní deska, zbytek je dostavěn výrobcem obytné nástavby. Automobil má tak konstantní šířku po celé délce. Většinou jsou luxusněji vybaveny. Tomu také odpovídá i jejích cena.

Vestavba

je klasická dodávka, určená pro 2 - 4 osoby. Místo nákladového prostoru je vyplněno obytnou částí. Vzhledem k malému prostou je vybavení menších rozměrů a jeho užívání je méně komfortní. Výhodou jsou lepší jízdní vlastnosti, menší spotřeba a menší nápadnost.

Je třeba zodpovědně posoudit své řidišské schopnosti. Uvědomit si, že jízda s obytným vozem má, oproti jízdě běžnou dodávkou či karavanem za tažným autem, svá specifika.

S obytným vozem se manipuluje snadněji než s přípojeným karavanem. Je tedy vhodnější pro ty, kteří nemají zkušenosti s manévrováním s připojeným vozíkem či karavanem. Jedná se však o auto s hmotností na samé hranici váhového limitu 3,5 tuny a s rozměry přesahující na délku 7 metrů a na výšku 3 metry! Mějte na paměti, že máte nad sebou ještě alkovnu, může se stát, že se díky ní nevejdete pod některé menší mosty nebo třeba do vjezdové brány do některých kempů!Výšce podjezdu věnujte zvýšenou pozornost!!!

Doporučujeme například zakoupit navigaci do chytrých telefonů Sygic GPS Camper Navigation (Europe), která pracuje i s parametrem výška vozu!

Nečekejte ani žádného "trhače asfaltu". Ideální rychlost pro cestování po dálnici je okolo 110 km/hod. Ve vyšších rychlostech se díky svému neaerodinamickému tvaru stává vůz méně ovladatelným a méně stabilním. Je nutné také počítat se silou bočního větru i se vzdušnými víry od projíždějících vozidel.

V našich vozech máte k dispozici i couvací kameru, která vám výrazně pomůže při parkování a couvání. Není však na škodu když v měné přehledných situacích požádáte o pomoc svého spolujezdce, který vám jistě rád pomůže. Typ pro spolujezdce: postavte se tak, aby vás řidič viděl ve zpětném zrcátku a ne až za nástavbu!

Ještě než zaparkujete na vyhlédnutém či přiděleném místě v kempu, zajeďte si dotankovat chybějící vodu do nádrže s pitnou vodou. Nikdy netankujte jinou než PITNOU VODU. Mějte na paměti, že se se závadnou vodou mohou do nádrže dostat škodlivé bakterie, které mohou nejen vám, ale i dalším uživatelům obytného automobilu způsobit zdravotní obtíže! V kempech jsou různé přípojky na hrdlech kohoutků a proto máte zdarma k dispozici sadu redukčních koncovek na hadici. Doplňte si zásobu vody, vypusťte odpadní a můžete zaparkovat.

Pro komfortní používání vozu je nutné zaparkovat v co nejvodorovnější poloze. Stání na šikmé ploše není vhodné ani z hlediska spaní a pokládání věcí na stůl, ani pro odtok vody do odpadní nádrže. Pro vyrovnání polohy slouží najížděcí klíny, které máte zdarma k dispozici. Pokud je budete muset použít, tak pozor na spojku!

Dalším krokem by mělo být připojení obytné nástavby k elektrické síti 220 V pomocí přiloženého kabelu navinutému na bubnu. Doporučuje se rozbalit celý kabel z cívky, aby se předešlo přílišnému přehřívání v případě většího odběru elektřiny ze sítě. Kabel se tak snáze chladí. Pokud mají v kempu odlišné koncovky, připojte kabel přes redukce, které máte opět k dispozici zdarma.

Nyní již můžete položit koberec, roztáhnout pergolu a vybalit kempingové příslušenství. Krása karavaningu je již pro vás realitou. Nepoužívejte pergolu ve větrném počasí!

Obsluha lednice

Lednice se ručně přepíná podle toho k jakému zdroji je aktuálně připojena. Před jízdou ji přepněte na napájení z autobaterie 12 V během jízdy bude tedy napájena z baterie. Při krátkodobém stání bez připojení vozu k elektrické síti 220 V ji přepněte na plyn. Pokud jste již na místě v kempu či Stellplatzu a jste již připojení k elektrické síti přepněte ji na 220 V.

Obsluha topení

Topení se ovládá dvojitým otočným voličem v zadní části obytné nástavby. Pokud nocujete bez připojení k elektrické síti pracuje na plyn. Pokud jste připojeni k elektrické síti pracuje na elektriku. Systém topení slouží i k ohřevu teplé vody v bojleru, proto je potřeba ho ovládat i v létě. Na vnějším voliči si máte možnost vybrat ze 3 základních režimů: pouze vytápění bez ohřevu vody nebo s prázdným bojlerem, vytápění včetně ohřevu vody a v létě nejběžnější pouze ohřev vody. Na vnitřním kruhovém voliči nastavíte úroveň vytápění.

Obsluha plynových lahví

Před každou jízdou uzavřete uzávěr plynové láhve. Po připojení plynové láhve a otevření uzávěru stiskněte na 5 vteřin "zelené" tlačitko na hadici, které slouží pro vyrovnání tlaku plynu v systému a zabraňujem jejímu prasknutí. (Podle konfigurace konkrétního vozu.)

Obsluha chemické toalety

I obsluha chemického WC má svá specifika. Chemické WC se skládá z mísy a šoupátkem uzavíratelné fekální nádrže o objemu 15 litrů.

Pro správnou funkci chemického WC je podstatné dodržovat následující pravidla:

  • před vykonáváním potřeby nesmíte zapomenout šoupátkem otevřít otvor do fekální nádrže,

  • po vykonání potřeby ji opět zavřete abyste zabránili pronikání zápachu chemie do obytné části vozu,

  • během jizdy zabraňuje uzavření nádrže i potřísnění WC a interiéru fekáliemi,

  • po každém vyčištění fekální nádrže je nutné ji opět "nastartovat" vložením chemické tablety a trochy vody, chemie zabraňuje nadměrnému zápachu a urychluje rozpuštění fekálií a toaletního papíru,

  • používejte pouze speciální toaletní papír pro chemická WC, který je navržen tak aby se rychle rozpouštěl ve vodě.

Chemii i papír máte od nás na 7 dní zdarma. Pro delší pobyt si doobjednejte další už před odjezdem. Obsah chemické fekální nádrže se vypouští do speciálních odpadních jímek v kempech či Stellplatzech. Pokud nejsou k dispozici tato speciální zařízení tak i do běžného záchoda. Nikdy nevylívejte tuto odpadní nádrž v přírodě, u silnic či parkovišť!

Vypouštění odpadní vody

Voda znečištěna mýdlem či jarem, voda z umyvadel, dřezu a sprchy odtéká do odpadní nádrže, která má obvykle objem 100 l. Její vypuštění je nejsnažší v kempu či Stellplatzu na místech k tomu určených. Pokud taková možnost není, zastavte např. na parkovišti u čerpací stanice, nad běžným kanálem otevřete výpusť odpadní nádrže a vypusťte ji. Určitě nevypouštějte odpadní vodu v blízkosti jakéhokoliv obydlí. I když se nejedná o nebezpečný odpad, lidé to vnímají většinou dost negativně.

Pokud teplota klesá pod bod mrazu, tak je nutné vůz stále temperovat, minimum 6-8 °C jinak voda zamrzne.

Rádi bychom, abyste se v našem obytném voze cítili jako doma. Stejně tak ale i další nájemci. Je zapotřebí se k vozidlu i jeho vybavení chovat ohleduplně. Uzavřením nájemní smlouvy souhlasíte s tím, že nesete plnou hmotnou odpovědnost za škody způsobené jak na vozidle (pokud není kryto pojišťovnou, například v případě nehody), tak i na jeho vybavení. Mějte proto vždy na paměti, že věci které jsou vám svěřeny do užívání mají dále plnohodnotně sloužit i dalším nájemcům ke spokojené dovolené. Za škodu nepovažujeme opotřebení běžným provozem.

Dodržujte následující pravidla:

  1. v automobilu nekuřte, nezapalujte oheň (mimo vestavěný plynový vařič), svíčky ani vonné tyčinky

  2. v automobilu není dovoleno přepavovat žádná domácí zvířata,

  3. markýzu používejte pouze za bezvětří a i přesto ji upevněte šňůrami k zemi,

  4. před jízdou důkladně zavřete všechna okna a okénka nástavby včetně střešních,

  5. nezapomeňte sklopit satelitní anténu,

  6. před odchodem od automobilu zkontrolujte uzavření všech oken, uzamčení všech dveří a aktivaci alarmu,

  7. před každým odjezdem z kempu je dobré vypustit odpadní vodu z odpadní nádrže (nevozit sebou zbytečných 100 kg),

  8. do chemického WC vhazujte pouze toaletní papír k tomu určený,

  9. do kuchyňského odpadu nevlévejte oleje ani zbytky jídel!

  10. nepřetěžujte automobil, v některých zemích za to hrozí vysoké pokuty.

Pro vaši bezpečnost dodržujte následující pravidla:

  1. cestujte pouze na sedadlech k tomu určených,

  2. za jízdy používejte bezpečností pásy i na sedadlech v obytné části,

  3. v žádném případě za jízdy nechoďte ani nestůjte v obytné části,

  4. nespěte na lůžkách za jízdy, a to ani za jízdy v noci,

  5. před každou jízdou přepněte lednici na autobaterii a zavřete přívod plynu,

  6. nocování na dálničních odpočívadlech příliš nedoporučujeme, pokud k tomu ale musí dojít, uzamkněte nástavbové dveře, aktivujte alarm a větrejte pouze střešními okny.

Upozorňujme, že se jedná o nový obytný automobil, je tedy plně pod zárukami výrobců a to jak podvozku, tak i obytné nastavby. Jakékoliv neodborné zásahy nejsou žádoucí. Poruchy vozu ani součástí obytné nástavby se nepředpokládají. Pokud se tak ale stane, je nutné kontaktovat pronajímatele a po dohodě s ním i nejbližšího servisního partnera Fiat Camper. Seznam autorizovaných servisních partnerů je přiložen ve voze.

Během vaší cesty můžete po dohodě s pronajímatelem maximálně vyměnit přepálenou pojistku. Po telefonu si řekneme jak a kde jsou umístěny.

Pokud dojde k defektu pneumetiky, je ve voze povinně sada na opravu pneumatiky, tu však nepoužívejte! Hrozí totální zničení pneumatiky! Způsobená škoda půjde za vámi. Zavolat asistenční službu. Vozidlo má připojištěny kompletní asistenční služby včetně opavy píchlé pneumatiky.

V případě nehody kontaktujte vždy pronajímatele a pojišťovnu. Ve vážných případech, značných škodách a škodách na zdraví kontaktujte kromě uvedených vždy i místní státní policii!!! Dle vašich možností zaznamenejte všechny okolnosti nehody, pořiďte fotodokumentaci (mobilním telefonem), zaznamenejte totožnost všech účastníků nehody i s jejich kontakními údaji. Pokud je u nehody přítomna policie vyčkejte vždy na vyhotovení záznamu o nehodě. Asistenční služba zajišťuje i tlumočení po telefonu!