9 zaručených tipů kam na jaře v obytném voze vyrazit

17. března 2023

Probouzející se příroda s kvetoucími stromy láká k turistice a sluníčko k toulkám jihoevropskými městy, kde je nyní ideální teplota pro toulky po památkách a historických centrech.  Na rozdíl od rozpálených letních dnů je všude málo lidí a ve volných kempech vládne pohoda, což každý při dovče s autokaravanem ocení. A pokud se přižene jarní déšť nebo se v noci ochladí? Obytný vůz, který si u nás půjčíte nebo zakoupíte, vám poskytne dostatek komfortu a bezpečí, abyste si své jarní dobrodružství užili bez ohledu na počasí.

Hledáte typické jarní destinace pro karavanisty, kteří jsou také milovníky květin a rozkvetlých stromů? Dáváte přednost městskému turismu nebo raději vyrážíte se svým obytným vozem až do srdce jarní zelené přírody? Cestujete s dětmi a chcete ji připravit nezapomenutelné zážitky při pozorování zvířat nebo je jen tak zabavit? Milujete cestování, které nově osloví i vaše chuťové pohárky? Pak čtěte dál, protože jsme vám přesně takový jarní cestovatelský koktejl plný nečekaných kombinací zážitků a chutí pro milovníky cestování autokaravanem připravili.

 

1. Za květy mandloní a chutí vína - ČR

(Hustopeče a Pálava, ČR, cca 230 km z Prahy/cca 2 hod)

Typickou jarní destinací jsou Hustopeče a Pálava na jižní Moravě. Právě v březnu rozkvétají v hustopečských sadech mandloně. Letos Slavnosti mandloní a vína připadají na 24.-26. března. Kromě nádherných oku lahodících květů mandloní bude celá slavnost také gastronomickým zážitkem. Hustopečské vinařské Bratrstvo otevře své sklepy a nabídne místní vína a lokální rodinná firma představí originální likér hustopečská Mandla s různými příchutěmi. Podrobné informace zde: Slavnosti mandloní a vína 2023, včetně dopravních pokynů pro období zvýšené návštěvnosti v městečku. Degustaci mandlových likérů a gurmánských specialit ale Hustopeče nabízí celoročně. Jsou skvělým výchozím bodem pro cestu do chráněné krajinné oblasti Pálava a k vodním nádržím Nové Mlýny. Jedním z jarních fenoménů Pálavy jsou každoročně kvetoucí kosatce nízké (Iris pumila) a o něco později kvetoucí vzácné kosatce písečné (Iris arenaria). Kosatce nízké kvetou zpravidla mezi 8.–25. dubnem. Nejvíce kosatců kvete v okolí zelené turistické stezky na jihovýchodních svazích Děvína v blízkosti zříceniny hradu Děvičky. Vaši pozornost si ale také zaslouží místní přívlastková vína.


2. Cesta za bledulemi jarním Rakoveckým údolím - ČR

(Račice - Pístovice, ČR, cca 250 km z Prahy/ cca 2,5 hod)

Pro milovníky přírody je jedinečným zážitkem lesní koberec bledulí v Rakoveckém údolí. Kvítky bledulí se objevují pravidelně na jaře v březnu. Parkovat s obytným vozem vám doporučujeme v Račicích, protože to nejbližší parkoviště u naučné stezky není vůbec uzpůsobeno pro větší obytné vozy. V případě dostatku času doporučujeme navštívit i místní zámek.  Nedaleké Křtiny nabízí možnost navštívit krásný barokní kostel Jména Panny Marie od českého architekta Jana Blažeje Sanitini-Aichela a méně známou tajemnou jeskyni Výpustek. Okolní lesy v kopcovitém terénu lákají k turistickým vycházkám s krásnými výhledy na poutní kostel. Od 6. května je přístupné také křtinské arboretum.

Samozřejmě, že jarní návštěva Punkevní jeskyně a propasti Macocha je klasikou, kterou Moravský kras žádného svého návštěvníka nikdy nezklame. Celoročně je pro turisty atraktivní údolí Říčky s volně přístupnou jeskyní Pekárna, která se svým 6 metrů vysokým a 23 metrů širokým portálem tvořícím vchod do tunelovité jeskyně, kterou jistě znáte z knihy Lovci mamutů od Eduarda Štorcha, protože právě v této jeskyni se dočasně utábořila lovecká tlupa s hlavními hrdiny Kopčemem, Mamutíkem a Veverčákem. Prozkoumání volně přístupné jeskyně bude opravdu nevšedním zážitkem, takže si určitě přibalte do batohu kvalitní kapesní svítilnu.

Po procházce oceníte skvělý gurmánský zážitek v Zámecké restauraci v Křtinách, která je proslulá specialitami z čerstvé zvěřiny z vlastních univerzitních lesů oceněných ekologickou certifikací FSC a nabídkou univerzitních vín ze zahradnické fakulty MENDELU. Za nejlepší regionální produkty CHKO Moravský kras a “nejzdravější” české ryby lze považovat punkevního pstruha a punkevního sivena z rybářství Skalní mlýn. Ekologický chov pstruhů a sivenů v krasové vodě je evropskou raritou. Velikonoční prodej ryb proběhne 6. 4. 2023. Ryby si můžete vychutnat v restauraci stejnojmenného hotelu.

Poznámka: Ujistěte se předem, že není nutné si vstup do Macochy rezervovat předem! V minilosti to tak určitě bylo!

 

3. Rozkvetlé kroměřížské zahrady a výstavy květin - ČR

(Kroměříž, ČR, cca 270 km z Prahy/ cca 2,5 hod)

 

Jarní rozkvetlé zahrady lze najít také u nás, stejně jako jarní výstavy květin. Na Moravě je centrem květin Kroměříž. Především návštěva jarní Květné zahrady v Kroměříži, která je spolu s Podzámeckou zahradou na seznamu UNESCO, je typicky jarním zážitkem, který oceníte, pokud se s autokaravanem nechcete vydávat za hranice ČR. Pro Kroměříž jsou typická arcibiskupská a mešní vína (Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž).  Lze je nejen zakoupit, ale od dubna si můžete také prohlédnout unikátní historické sklepy zapsané společně se zámkem na seznamu UNESCO. Ten je zpřístupněn od 31. 3. 2023 včetně věže. K dostání jsou také sekty a perlivá vína. Jde objednat i degustaci přímo ve sklepě.

Pokud dáváte před vínem přednost pivu, jistě oceníte místní pivovar ČERNÝ OREL s čokoládovnou YESTERKA, který dokonce The New York Times ve svém cestopise zařadil mezi TOP 125 víkendů, 500 restaurací a 400 hotelů v celé Evropě! Kroměříž nabízí celoročně výstavy, z nichž největším hitem jara je výstava Floria Kroměříž – Jaro. Ta letos proběhne na kroměřížském výstavišti ve dvou blocích (I. část od 28.4. do 1.5, II. část od 5. do 8.5.2023). Jde o jedny z největších každoročních květinových výstav v ČR. 


4. Do tulipánového a sýrového království - HOLANDSKO

(Keukenhof a Amsterdam, Nizozemsko, cca 916 km z Prahy/ cca 9 hod)

Od poloviny března do poloviny května je hlavním tulipánovým rájem Holandsko, konkrétně město Keukenhof, kde se nachází největší květinový park v Evropě o rozloze 32 hektarů a odehrávají se zde velkolepé květinové show. S kvetoucími tulipány jsou k vidění jarní rozkvetlé narcisky a hyacinty, rododendrony, azalky a japonské sakury. Za nepříznivého počasí lze navštívit interiérové výstavy nebo skleníky. Cestou sem nebo zpátky do ČR je ideální navštívit hlavní město Amsterdam, vyhlášené trhy sýrů v Alkmaaru, největší květinovou burzu na světě v Aalsmeeru, muzeum venkovského života v Zuiderzeemusem v Enkhuizen, Narden, kde je pohřben Jan Amos Komenský, nebo skanzen Zaanse Schans s jeho větrnými mlýny.

Na své si v Holandsku přijdou především milovníci sýra, jehož zdokumentovaná výroba je datována až do roku 1184. Nezapomeňte si však pochutnat i na dalších  lokálních specialitách, například těch z holandské čokolády. Pokud se pustíte do specialit ze sleďů, doporučuje se je zapíjet místním unikátním trapistickým pivem La Trappe, což jsou “pivní klenoty” produkována pod dohledem mnichů na území trapistických klášterů (město Tilburg).

 

5. Loučenské labyrintárium - ČR

(Loučeň, ČR, cca 60 km z Prahy/ cca 50 min)

Zámek Loučeňje barokní zámek obklopený zámeckým parkem s dvanácti unikátními labyrinty a bludišti. Jsou mezi nimi například buxusové a palisádové bludiště nebo labyrint krále Karla IV. a světelný labyrint. Od 25. března do 16. dubna si zde můžete vychutnat jaro a Velikonoce tak, jak bylo zvykem je slavit na knížecím dvoře Thurn Taxisů. Pokud jde o gastro zážitek, tak zde můžete ochutnat jedinečné “čápy s mákem”. Co jsou “čápy s mákem”? Jde o sladký pokrm, makový a švestkový, jehož recept je místním přísným tajemstvím. Čápy s mákem totiž jinde, než na zámku Loučeň neochutnáte! Nebo si můžete objednat piknikový koš a jídlo si vychutnat přímo v zámeckém parku.

Loučeň lze navštívit například po cestě do polské Vratislavi, do další jarní destinace, kterou vám chceme doporučit. Turisté ocení výlet do pověstmi opředeného Svatojiřského lesa nebo NPR Čtvrtě na Loučensku, kde na jaře kvetou bledule a najdete zde i květy podléštěk, sasanek, dymnivek, orsejů, fialek a petrklíčů.


6. Afrikárium a ZOO Wrocław - POLSKO

(Vratislav, Polsko, cca 287 km z Prahy/ cca 3 hod 40 min)

Především pro rodiny s dětmi je historické hlavní město Slezska s jeho vyhlášenou ZOO s prvním oceanáriem v Polsku úchvatným zážitkem. Jde o jediné akvárium na světě věnované fauně a flóře pouze jednoho kontinentu – Afriky.

Jaro obecně je ideální dobou pro návštěvu zoologických zahrad, protože jsou plná nově narozených mláďat a zvířata si užívají prvních slunečních paprsků ve výbězích. Vaše děti budou nadšeny až jim při cestě podvodním tunelem budou nad hlavou plavat rejnoci, žraloci a mořské želvy nebo ve výbězích uvidí zvířata i s mláďaty.

Za návštěvu stojí také historické centrum města s katedrálou sv. Jana Křtitele, náměstí Rynek s gotickou radnicí a barevnými měšťanskými domy nebo Solné náměstí. Historie města Vratislav je spojena i s naší historií, protože sahá až k Velkomoravské říši, Přemyslovcům a Karlu IV. Pozor! Připravte se na to, že při procházkách po Vratislavi budete potkávat trpaslíky! Jsou z bronzu.

Vladislav je také gastronomicky velmi zajímavým místem. Plněné pirohy ve vyhlášené restauraci Chatka przy Jatkach. Můžete si zde dát i svařené pivo. Po cestě z Vratislavi hned u našich hranic nevynechejte Národní park Stolové hory. Je to nejkrásnější pohoří v Sudetách a jedno z nejnavštěvovanějších v Polsku, což ocení hlavně turisté. Turistické objekty na území NP  jsou v provozu až od 1. května, ale skály a stezky jsou přístupné celoročně. Na území parku se nachází již skoro vylidněná ves Pstrążna (česky Stroužná), v níž je zřízen skanzen s místní horskou lidovou architekturou. V okolí parku jsou populární lázně Polonica-Zdrój, Dušníky, Levín nebo Chudoba


7. Do Athén dříve, než město rozpálí žhavé středomořské slunce - ŘECKO

(Athény, Řecko, cca 2000 km z Prahy/ cca 19 hod)

Athény jsou místem, kde procházely dějiny starověku a stojí za to je alespoň jednou v životě navštívit. Protože v létě se mohou měnit v nelítostnou rozpálenou výheň (není zde mnoho městské zeleně a teploty lehce přesáhnou 40°C) a v porostech po celém Řecku hrozí riziko požárů, je ideálním časem pro typickou městskou turistiku jaro, kdy se teploty pohybují od 17 °C do 27 °C.

Určitě vás nadchne návštěva slavné Akropolis (posvátný athénský pahorek) s Pantheonem, starověké agory pod Akropolí (kolébky demokracie) a Hefaistova chrámu.  Za vidění stojí stará středověká turecká čtvrť Plaka, Parlament, Olympijský stadion, královská zahrada a park Zappeion. Mezi nejvyhledávanější cíle v okolí Athén patří klášter Dafnion , archeologická naleziště Mykény, Nafplio, Epidaurus, Korint, Delfy, pohoří Arachova a Parnas. Pokud jste fyzicky zdatnými karavanisty a dáváte přednost před památkami horské turistice v divoké přírodě, rozhodně si naplánujte přechod nejhlubšího kaňonu světa Vikos na severu Řecka v národním parku Vikos-Aoös. Odmění se vám nádhernými vyhlídkami a panenskou přírodou. Jde naplánovat i jednodenní výšlapy. Méně náročný je například trek k Dračímu jezeru (Drakolimni) v pohoří Pindos. Nejvhodnější k návštěvě jsou právě jarní měsíce květen a červen.

Gurmáni nesmí vynechat na své cestě řecké taverny. Pro milovníky moře a mořských plodů bude jistě inspirativní polévka z mořských ráčků Garída nebo rybí polévka Kakaví. Zajímavá je specialita z dušeného hovězího masa Stifado s malými cibulkami na víně. Tradičním nápojem je Rakia, pálenka z hroznů, anýzový likér Ouzo nebo ohnivý hroznový destilát Tsípuru.


8. Rakouská vodopádová stezka - RAKOUSKO

(Krimml, Rakousko, z Prahy cca 470 až 570 km v závislosti na zvolené trase/ cca 6 hod)

Typickou evropskou destinací, která vám nabídne divokou jarní přírodu oživenou tajícím sněhem v podobě vodního živlu valícího se do údolí z výše položených oblastí jsou vodopády v Rakousku. Národní park Vysoké Taury v Rakousku nabízí úchvatnou podívanou na druhé nejvyšší Krimmelské vodopády (380 m), které tvoří dechberoucí úchvatnou kaskádu. Množství vody se zvyšuje od února a kulminovat začíná v červnu.

U Krimmelských vodopádů je zbudována bezpečná zpevněná Vodopádová stezka - Krimmler Wasserfälle (wasserfaelle-krimml.at) , která je otevřená od poloviny dubna a nabízí skvělou podívanou i dětem a méně zdatným návštěvníkům.

V okolí naleznete řadu restaurací nabízející pravou tyrolskou kuchyni hojně využívající lokální potraviny v nejvyšší kvalitě. Není třeba představovat tyrolské speciality jako jsou tradiční špecle, tyrolský knedlík, těstovinové taštičky Schlipfkrapfen nebo borůvkové palačinky Moosbeernocken


9. Objevitelské dobrodružství na břehu Atlantiku

(Porto, Portugalsko, z Prahy cca 2523 km/ cca 24 hodin)

Teplota v Portu od března postupně šplhá od 16 °C k 22 °C, zhruba stejně jako voda v Atlantiku. V první polovině března vrcholí období květu mandloní, které se v hojné míře pěstují v údolí řeky Douro v těsném okolí Porta. V květnu je v Portu vše rozkvetlé a ideální pro procházky.

 

Co dělat v Portu na jaře? Vydejte se na plavbu lodí pod šesti portskými mosty. Pokud si koupíte kombinovaný lístek také pro cestu turistickým vláčkem po centru města a návštěvu nejstaršího vinného sklepa v Portu s ochutnávkou dvou portských vín, výrazně ušetříte, než pokud si budete místní turistické služby platit samostatně 

Jarní večery v Portu je nejlepší trávit na FADO SHOW se sklenkou portského vína. Opět je nejlepší koupit online lístek v kombinaci s ochutnávkou nebo večeří. Ve sklepě Cálem můžete kromě portského ochutnat také čokoládu a sýr. Příklad stránky pro zakoupení kombinovaného lístku zde.

Pokud máte s sebou děti, doporučujeme navštívit World of Discoveries - interaktivní výstavu o objevech portugalských mořeplavců, Sea Life Centre Porto - podmořský svět plný živočichů, které uvidíte pěkně zblízka a Parque Biológico de Gaia.

Turistice v přírodě se můžete na jaře věnovat cca 50 minut jízdy od Porta v Parque das Serras do Porto “The Park of Porto’s Mountains”. V červnu si můžete vychutnat v městském parku hudební festival. Pokud chcete navštěvovat místní muzea, pořízení Porto Card vám může ušetřit až 50 procent ceny vstupného. Slouží jako lístek pro cestování hromadnou dopravou a poskytuje možnost slevy i na další turistické atrakce včetně sklepů.

Portugalskou národní specialitou je feijoada, hovězí a vepřové maso dušené s fazolemi v keramickém hrnci, nebo zelená polévka Caldo verde. Originálním receptem z Porta je Frencesinha, teplý sendvič se šunkou, sýrem, klobáskou a kusem masa přelitý pikantní rajčatovo-pivně-vinnou omáčkou.

Ať už si vyberete z jarních destinací kteroukoliv, nebudete zklamaní. Místa, která jsme vám představili toho totiž nabízí mnohem a mnohem víc, než bylo možné v článku uvést. Pokud parťákem vašeho jarního dobrodružství bude některý z našich prostorných vozů, budete si z cest moci odvést také nejednu zakoupenou gurmánskou specialitu nebo lahvinku s kvalitního vína bez problémů domů. S našimi vozy totiž prostor není limitujícím faktorem.

 

Přejeme Vám z TOP DOVČI krásné jaro na cestách s vaším karavanem!

 

Další zdroje a zajímavé odkazy:

Město Hustopeče - oficiální web (hustopece.cz)

Kdy a kde kvetou na Pálavě kosatce - Rady a tipy | Turistika.cz

Jeskyně | Moravský kras (moravskykras.eu)

Pekárna (jeskyně) – Wikipedie (wikipedia.org)

Keukenhof: tulipánové zahrady Evropy | Magazín Radynacestu.cz

Květná zahrada Kroměříž (kvetnazahrada-kromeriz.cz)

Vratislav (město) – Wikipedie (wikipedia.org)

Spring in Porto: the best 10 things to do | Blog Portoalities

Vodopádová stezka - Krimmler Wasserfälle (wasserfaelle-krimml.at)

facebook