7 tipů pro udržitelné kempování s obytným vozem či karavanem nejen v době Covidu

15. ledna 2021

Cestování s obytným vozem nebo s karavanem se v souvislosti s celosvětovou pandemií nového tipu koronaviru hodně změnilo. Předtím jsme byli zvyklí vyrazit na dovolenou jakýmkoliv směrem. Teď je ale většina evropských zemí pro turismus uzavřena. Alespoň pokud se nechceme podrobit alespoň PCR testům a nebo podstoupit různě dlouhou karanténu po příjezdu či odjezdu.

Karavaning se díky uzavřeným hotelům a penzionům stává ale stále populárnějším. Nechceme-li trávit tento podivný čas doma za zavřenými okny a procházky po okolí nás už omrzely, je cestování v karavanu totiž jedinou možností, jak se v pohodlí takřka domácím vydat vstříc dalším novým dobrodružstvím. 

Kdo by si nechtěl užít zimních radovánek i v době omezení, izolací, zákazů či karantén? Díky „uzavřeným“ horským střediskům jsou bydlíky i viditelnější než kdy dřív. Majitelům dávají jejich “vigvamy na kolech” totiž určitou výhodu a jedinečnou možnost zároveň! Ubytovat se v těsné blízkosti zasněžených svahů a užít si sněhu naplno. Horská parkoviště jsou tak plná karavanů. Strhávají tak na sebe pozornost nejen místních, ale následně i médií. A ta nám moc nenahrávají :-)

Chceme-li si ale tuto výhodu cestováni s našimi domečky na kolech udržet i nadále, musíme úzkostlivě dbát na dodržování v místě stanovených pravidel a ekologii. Chceme být přece vítanými turisty a ne obtížným hmyzem. Může se totiž snadno stát, že se na místech, kde nyní tak rádi nocujeme, zanedlouho objeví značky, které nám tuto fajn záležitost znemožní.

Současnost ukazuje, že některé obce s naší zálibou problém nemají a dokonce z ní umí vytěžit i něco pro sebe. Dobrými příklady mohou být, jak píše Krkonošský deník, třeba Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův Mlýn. Odkaz na článek najdete tady.

Jiné lokality naopak pro naši kratochvíli takové pochopení nemají. Podívejte se třeba na reportáž České televize ze Šumavy tady. Možná je to jen tím, že je nečekaný nápor karavanistů překvapil a nebyly na ně řádně připraveny. Místo toho, aby se lépe nachystaly, dochází tady spíše k omezením a zákazům stání obytných vozů a karavanů, což nás všechny velice mrzí.

Jak můžeme my, jako půjčovna obytných vozů přispět k tomu, aby byli karavanisté častěji vítáni než „kamenováni“? U nás v TOP DOVČE dbáme na to, aby každý klient odjížděl s obytným vozem řádně poučen, jak se chovat ekologicky a na co si dát při kempování pozor, aby zbytečně nevířili negativní emoce. Kromě rad týkajících se techniky a obsluhy vozu odjíždí tedy každý instruován o tom, jak zacházet s odpady, kde co vylít, kde co nabrat i kde a jak bezpečně nocovat.

I když to bude zatím „jen“ cestování po vlastech Českých pojďme se podrobně podívat na 7 užitečných tipů, které by měl každý správný karavanista dodržet abychom o naše výhody brzy nepřišli.

1. Kempuji tam, kde se to smí.

Neparkuji na soukromých pozemcích bez souhlasu majitele. Nekempuji na veřejném prostranství. Každá země se ke kempování staví trochu jinak, proto si dopředu zjistím, jaká jsou tamní pravidla pro kempování a neporušuji je.

2. Nedělám ostatním, co sám nemám rád.

Respektují soukromí ostatních kempujících ani neparkuji příliš blízko. Nedělám zbytečný hluk. Pokud mám sebou psa, postarám se o to, aby volně nepobíhal v okolí. Po svém psovi vždy uklidím!

3. Po mém dočasném pobytu nezůstane nepořádek.

Místo po sobě vždy uklidím a opouštím ho v takovém stavu v jakém jsem ho našel. Odpadní vodu (šedou vodu) zásadně nevypouštím do přírody, v krajním případě použiji obecní kanalizaci (najedu nad běžný kanál). Obsah záchodové kazety vylévám pouze do výlevek určených pro chemická WC. Ty však u nás najdeme bohužel jen v kempech či na stellplatzech. Proto plánuji dopředu a přizpůsobím tomu svou cestu či plán. 

4. Nenechávám zbytečně dlouho nastartovaný motor.

V kempech, na stelplatzech ani na parkovištích neobtěžuji sousedy hlukem a spalinami z motoru.

5. Neparkuji ani na místech, kde bych mohl blokovat provoz.

Neblokuji vjezdy na pole, louky ani do lesů. Nevjíždím na plochy, které mohou být podmáčené a hrozí mi zapadnutí.

6. Dodržuji noční klid.

Dodržuji návštěvní řád kempu. Jinde v přírodě se chovám tiše a nenápadně. Respektuji přírodu a chovám se k ní i jinak ohleduplně.

7. Respektuji dopravní značení.

Respektuji místní úpravu: zákazy vjezdu, zákazy stání i s dodatkovými tabulkami, zákazy nocování, ať už s nimi souhlasím nebo ne. Na veřejných parkovištích nekempuji, tedy nerozbaluji markýzu ani kempingový nábytek.

Věřím, že pokud budeme všichni dodržovat těchto 7 jednoduchých pravidel budeme na všech parkovištích, kempech i stellplatzech vítáni.

 

Autor: Zdeněk Kompert - ahoj@topdovca.cz

facebook