AUTOKARAVAN? TO JE TEN MLADŠÍ SEXY BRÁCHA KARAVANU!

14. února 2023

Stejně, jako si pleteme sourozence z jedné rodiny kvůli jejich podobnosti, plete si většina lidí také karavan s autokaravanem a naopak. Znalci a milovníci pojízdných obydlí z obou táborů se chytají za hlavu, a nedokážou tuto neznalost pochopit. Vždyť je to tak jednoduché!

Ten starší z naší dvojice, karavan, je obytný přívěs, který zapojíte za své auto a hurá na dovolenou. Pokud tedy máte dostatečně silné auto s tažným zařízením.

Mladším a modernějším z dvojice je autokaravan. Je to auto, ve kterém se dá bydlet. A to je hodně sexy! Obzvláště pro všechny, kteří milují svobodu, komfort, dobrodružství a chtějí být pány svého času. Není nic lepšího, než když řídíte autokaravan, který se řítí do další zastávky na vaší skvělé dovolené.

KARAVANY

Od okamžiku, kdy skotský lékař a autor dobrodružných románů Gordon Stables navrhl první rekreační „gentlemanský karavan“ na světě jménem „Poutník“ (orig. The Wanderer), ve kterém v roce 1885 procestoval celou Velkou Británii, uplynulo více než 100 let. Karavan vznikl po vzoru tradičních romských vozů. V karavanu taženém dvěma koňmi jménem Chrpa a Hrášek cestoval tento bývalý námořní důstojník i se svým komorníkem a doprovázel je pes Bob Hurikán. Jen pro zajímavost, komorník musel jezdil před karavanem na kole a hlasitě varovat ostatní účastníky tehdejšího silničního provozu, že se k nim blíží dosti neobvyklá věc – karavan. Dnes už jsme si na karavany poměrně zvykli.

A jak vlastně “Poutník”, praotec všech karavanů vypadal? 

Mrkněte sem: World's oldest caravan makes its final journey | Daily Mail Online

Interiér karavanu byl vyroben z mahagonového a javorového dřeva. Byla v něm knihovna, skříňka na porcelán a dokonce i hudebními nástroje, které bavily cestovatele, když venku zrovna pršelo a samozřejmě nechyběla ani toaleta, pevná součást každého správného karavanu dodnes.

Kde ho můžeme vidět dnes? 

Pečlivě zrestaurovaný karavan Poutník, který má ve skutečnosti najeto desítky tisíc kilometrů, je nyní trvale vystaven v Cotswolds Caravan Clubu v Anglii v hrabství Worcestershire.

Odkaz najdete tady: Broadway Caravan And Motorhome Club

Dnešní karavany vypadají úplně jinak než jejich “praotec” Poutník. Jsou jednonápravové nebo vícenápravové, a dělíme je dále podle hmotnosti.

Pokud vás ale zajímá i detailnější členění karavanů mrkněte se sem: 10 Different Types of Caravans. Doprovodné fotografie mluví samy za sebe. 


AUTOKARAVANY, NEBO-LI OBYTNÉ VOZY

Obytné vozy ušly ve svém vývoji také kus cesty. Objevily se už na začátku  dvacátého století. Už v roce 1910 byl vyroben vůbec první obytný vůz z 3 tunového nákladního automobilu Packard. Mohlo v něm spát až 11 lidí a byl téměř 8 m dlouhý. Měl samozřejmě lednici, toaletu, salonek a byl necelé 2 metry široký. Sloužil svému účelu až do roku 1924. Vývoj a výrobu domů na kolech zbrzdila až druhá světová válka. Dne je můžeme rozdělit do pěti základních typů.

  1. VESTAVBA - je de facto obytná dodávka. Je nejmenší kategorií obytných vozů, ideální pro aktivní cestovatele a sportovce pro jejich výlety. Její výhodou je spotřeba paliva srovnatelná s běžnými dodávkami, jízdní vlastnosti a manévrovatelnost.

     

  2. ALKOVNA - je klasický obytný vůz, pojmenovaný podle prostoru na spaní, který je umístěn nad kabinou řidiče. Jeho hlavní předností je velký prostor pro vícečlennou rodinu.

  3. POLOINTEGRÁL - je autokaravan, který má přední kabinu řidiče spojenou s obytnou částí. Jeho předností jsou skvělá ovladatelnost a jízdní vlastnosti, nižší spotřeba i dostatečný prostor v obytné části. 

  4. INTEGRÁL - je nejvyšší třídou obytných vozů, pokud jde o kvalitu a cenu.  Kompletně přestavěná karoserie, včetně kabiny řidiče, nabízí komfort a prostor pro nejnáročnější cestovatele.

Jak jste tedy správně pochopili, u nás v půjčovně obytných vozů a příslušenství TOP DOVČA žádný karavan vlastně nenajdete. V našem vozovém parku máme obytné vozy typu alkovna (nobelART A7000 Elegance a RIMOR Seal 695) a polointegrál (XGO Dynamic 95P Plus) a jeden částečně obytný vůz s kempingovým boxem a střešním stanem (VW Trasnporter T5 ). Jedná se o vozy, které poskytují komfort za přijatelnou cenu.

Zda ve vašem případě dostane přednost karavan nebo jeho mladší sexy brácha autokaravan, ponecháme na vás. 

Pokud si ale nevíte s výběrem rady, tak nám hned zavolejte a my vám pomůžeme. Neváhejte nás kontaktovat. 

Těšíme se na vás s týmem TOP DOVČI!

(Zdroje: 10 Different Types of Caravans - Caravan Sleeps ; History of Caravans from Origin to Today • Go-Van ; William Gordon Stables - Wikipedia ; Karavan – Wikipedie (wikipedia.org) ; A Complete RV History | RVshare )

facebook