Plánování dovolené v obytném voze

7. března 2019

V tomto krátkém článku se snažíme odpovědět na základní otázky týkající se přípravy vaší dovolené v obytném voze. Informace oceníte zvlášť pokud jedete s obytkou úplně poprvé. Předem je samozřejmě dobré vědět co je už ve voze připraveno a vyhnout se tak "zdvojování" věcí. Přecejen doložnost bývá do 500 kilo a každé kilo se počítá :-)

PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ OBYTKOU

 1. Určení délky dovolené

Základem veškerého plánování je důležité vědět, kolik dní budu na dovolené. Jak už to tak bývá, každý by chtěl během své dovolené zažít, co nejvíce zážitků, navštívit co nejvíce lokalit.

 • Pro dobré a pohodové plánování je potřeba si uvědomit několik věcí. První a poslední den mít alespoň z poloviny rezervovaný pro předání a převzetí vozu. Předání trvá minimálně hodinu na předem určeném místě, kam je potřeba se dopravit. I vy se také budete potřebovat do vozu nastěhovat a vystěhovat se svými věcmi. Druhou polovinu těchto dní budete věnovat přejezdu z místa dovolené domů.

 • Ne vždy vycházejí plány, tak jak jsme si je představovali doma. Je potřeba si tedy nechávat určité časové rezervy ve vašich plánech a nemít naplánováno vše na hodiny. Téměř vždy je to nereálné. Prožijete pak dovolenou ve stresu a shonu a to určitě není představa odpočinku ( i když aktivního).

 1. Určení lokalit, které chceme navštívit

Zde je potřeba si říci, co od dovolené čekám. Pokud chci dovolenou strávit u vody, ať už je to moře nebo rybníku, nebo zda chci zažít aktivní dovolenou se zastávkami v různých lokacích.

Pokud toužíte po cestovních zážitcích tak výborně - Evropa je velká a míst, které se dají navštívit je nepřeberné množství. Jak se tedy rozhodnout kterým směrem vyrazit a odkud se vrátit? Já to dělám tak, že si určím cíl dovolené. Tedy místo, které bude nejdále od místa bydliště, a naplánuji si, že zde budu v polovině dovolené. Nyní již vím, kterým směrem pojedu. Následně přemýšlím o okruhu trasy, tak abychom po cestě navštívili další zajímavosti či aktivity. Postupně takto přidávám další zastávky na trase. Na což navazuje další bod plánování a to, kdy se budeme přemisťovat mezi jednotlivými lokalitami a kde budeme přenocovat.

 1. Rozmyslet si přejezdy mezi lokalitami– trasy, dálniční známky, poplatky.

Nyní již máme načrtnutou trasu a místa, kde bychom rádi přenocovali, nebo se i zdrželi déle. Pokud plánujete cestu pouze po ČR, nemusíte se starat o dálniční známku. Tu máte od nás již ve voze nalepenou. Pokud plánujete cestování po evropských státech, věnujte zvýšenou pozornost dálničním poplatkům v každém konkrétním státě. Bližší informace najdete na:

http://www.tolls.eu/cs/

https://www.adac.de/reise_freizeit/maut/default.aspx/

Berte také v potaz, že obytný vůz není žádný sportovní automobil. Doporučená běžná cestovní rychlost je cca 90 km/hod. Na dálnici 110 km/hod. Dejte si tedy větší časové rezervy na přejezdy a také hledání parkovacího místa.

Pokud plánujete přenocovat v kempu, je další důležitou informací také možná zavírací doba recepce v kempech. Větší kempy sice mívají recepci otevřenou 24 hod/denně, je ale pro jistotu dobré zjistit v kolik hodin můžete do kempu nejpozději dorazit. Zjistíte tak nejzazší dobu, kdy opustit starou lokalitu a dorazit do kempu včas a také, v kolik hodin nejpozději můžete kemp opustit a vyrazit na další lokaci.

 1. Určení lokalit, kde budeme přenocovat, rozmyslet se, kde budeme tou dobou potřebovat vylít šedou vodu, wc kazetu a načerpat čerstvou vodu

Možnosti:

 1. Kemp – zajistit si dopředu informace o kempu, rezervace, druh stání, druhy přípojek, jak vypadá sociální zařízení kempu, další služby kempu – restaurace, bazén, hřiště. Pravidla kempu – zákazy (psy, noční večerka…). Pokud jedete alkovnou je třeba také zjistit zda příjezdová cesta nemá snížený podjezd.

 2. Stellplatz – kolik stojí noc, bere automat hotovost nebo jen karty, má el. přípojku, vodu, odpady na špinavou vodu, odpad z wc kazety

 3. RV parking – jsou zde další služby?

 4. Na divoko – bez možnosti doplnit vodu, el. energii

 

 1. Zabalit vše potřebné – zjistit, co vše je ve výbavě vozu

Nechte doma:

 1. z kuchyně - příbory, nádobí, kuchyňské náčiní, skleničky, hrnečky, tácky, prkénka, nože, otvírák na konzervy a víno, kuchyňské houbičky, jar, kuchyňské utěrky, papírové útěrky, plynový podpalovač, papírové tácky ke grilu

 2. úklidové prostředky – kýbl, koště, malý smetáček a lopatku, hadr na podlahu

 3. pohodlí – prostěradla, ve výbavě vozu jsou také 2 larisy, 4 polštářky

 4. hygiena – chemie a toaletní papír (ve voze je speciální rychle rozložitelný papír pro chem. WC na 1 týden/4 osoby)

 5. gps navigaci

 

Můžete doobjednat:

 1. kempingový nábytek – stůl a židle

 2. kempingový gril

 3. další plynovou bombu - objednávejte jen, když jedete na opravdu dlouho (3 týdny a více a hrozí v noci nízké teploty) 

 4. set polštářů a přikrývek

 5. paddleboard

 6. plážový vozík Tristar

 7. chemie a toaletní papír do chem. WC.

 

Co od nás nedostanete:

 1. jídlo a pití

 2. oblečení

 3. dálniční známky mimo ČR

 

Autor: Zdeněk Kompert - ahoj@topdovca.cz

facebook