Filmový výlet aneb na 4 dny karavanem do pohádek a filmů se vším všudy

27. ledna 2021

"Chjo, zase ty kopce! Chjo, zase ňákej hrad!" Klasická hláška předpubertálních dětí, které by raději seděli doma s tabletem v ruce. Abyste vzbudili jejich zájem, musíte přijít s něčím opravdu novým, s něčím co ty pecivály donutí zajímat se o to, kde vlastně jsou. Naše děti například milují české pohádky a já zase dění okolo filmu. A nápad byl na světě. Uděláme trip za filmovými lokacemi z natáčení známých filmů a pohádek. Tak třeba: Ať žijí duchové, Princezna ze mlejna, O perlové panně, Okresní přebor, trilogie Slunce, seno... , Babovřesky, Tři bratři, Pyšná princezna... Až jednou uvidí ta místa zase v televizi , jistě zavzpomínají na naši dovolenou.  Pokud nechcete trávit spoustu času plánováním, tak tady máte hotový 4denní výlet se vším, co potřebujete vědět. 

Komplet trasa je tady. Stačí ji jen otevřít a vyrazit!

Díky apce “Filmová místa” (pro Android, pro Apple není k dispozici) jsme si našli lokace z našich oblíbených pohádek a vyrazili za dalším dobrodružstvím. Místa k přenocování jsme hledali v Park4Night (pro Android, pro Apple). Záměrně jsem vybírala místa v západních a jižních Čechách. Je jich tady spousta a nejsou tak daleko od sebe. A hlavně jsou to místa z pohádek, které mají děti rádi. Není to ale výlet jen o ježdění za pohádkama, jsou zde místa poznávací a naučná. Musí to být přece pestré. 

Den 1.

Začali jsme s tou nejlepší pohádkou ze všech Ať žijí duchové - Hrad Krakovec. Stojí uprostřed malé vesničky Krakovec. Parkoviště je zdarma na kraji obce, cca 200 m od hradu. V sezóně může být obsazeno, není moc velké. Hrad Krakovec má dlouhou historii a sehrál i významnou roli v našich dějinách. Pobýval tady totiž Mistr Jan Hus před cestou na Kostnický koncil. My jsme hrad jen obešli, protože děti historie příliš nezajímá (doufám, že zatím :-)).

Další lokalita je asi 38 km daleko. Je to místo, kde Jindřich v Princezně ze mlejna bojoval po boku Lukáše Vaculíka coby generála proti Turkům. Přímo na to místo ale zajet nelze, je tady ale krásná vyhlídka na lom u obce Mrtník. Těží se tady bílý kaolín a dole je jezírko s nádherně azurovou vodu. Dalších 12 km odsud je hlubinný kaolinový důl Nevřeň. A protože chceme, aby se děti také i něco přiučili, zajeli jsme na prohlídku hlubinného dolu Centrumcaolinum. Na prohlídku je však potřeba objednat se dopředu. 

Na další štaci jsme dojeli asi za hodinku. Přespali jsme na parkovišti pod hradem Točníkem. Natáčelo se zde spousta filmů, dokumentů i pořadů. Nás ale zajímá pohádka O perlové panně. Parkování je zde přes den zpoplatněno, ale mi jsme přijeli až po zavírací době, tak nikdo to neřešil. 

Den 2.

Ráno je pak třeba parkování zaplatit. Dopoledne jsme věnovali Točníku, dali oběd v autě a vyrazili za krátkými zastaveními na dalších filmových lokacích. Nic dlouhého jen zastavit, omrknout a vyfotit. Kousek od Točníku je vesnice s názvem Lochovice. Celá obec je jedno velké natáčecí místo. My jsme se zastavili na zdejším fotbalovém hřišti asi nejvýraznější lokaci filmu a seriálu Okresní přebor. Vy ale můžete prozkoumat mnohem více aplikace či web Filmová místa vás provede. 

Jedeme dál. Jen 10 minut odtud je hájovna hajného Kochánka, kde děti prosí o dřevo na trámy a zpívají písničkuHajný je lesa pán ve filmu Ať žijí duchové. 

Poslední lokace a místo kde jsme přespali, byla Dobříš a její zámek z vícera dětských pohádek. Není kam se honit, doplnili jsme zásoby v obchodě a zaparkovali na odlehlém parkovišti poblíž rybníka Strž. Procházkou je odtud kousíček Památník Karla Čapka. Na prohlídku zámku jsme ale šliaž další den. 

Den 3.

Dopoledne jsme vyrazili k zámku. Našeho oře jsme zaparkovali  u parku přímo před zámkem - místa je tu dost. Parkování je placené. Chcete-li ale zaparkovat zdarma, máte mnoho dalších možností. Tak například přímo zámecké parkoviště je zdarma! Je jen kousek dál. Najdete ho, když odbočíte podél zámecké zdi ulicí V Lipkách. A kde se natáčelo? Na zámku je spousta filmových míst, těšíme se hlavně na zrcadlový sál, kde krásně bruslí čertík s čarodějnicí z Princezny ze mlejna. Musíte určitě vyzkoušet, jestli to bude klouzat i vám. 

Projděte si i oba zámecké parky. Jak Francouzský tak Anglický prošli nedávno rekonstrukcí. U rybníka je místo, kde “zámecká paní” z pohádky Čertoviny, naváděla sedláka Kopyta, aby se zbavil Honzy. Po obědě v autě jsme vyrazili do Troškových Hoštic, kde se natáčela známa trilogie Slunce, seno... Je to zhruba hodinku jízdy od zámku. Zaparkovali jsme na náměstí. Určitě hned poznáte Dům s jelenem, zámek - filmový obecní úřad. Domy Škopkových a Konopníkových prošly rekonstrukcemi a na dvorky bohužel není vidět. Ze zvědavých turistů jsou majitelé asi dost otrávení a tak si chrání své soukromí. No co? Respektovali jsme to a nenakukovali jsme ani škvírami v plotech :-). 

Navštivte ale také i zdejší hřbitov s kostelíkem. Najdete tady hrob oblíbeného country zpěváka Michala Tučného. Kousek za vesnicí je místní JZD - Ranč Šimona Pláničky, kde turisty doslova vítají a nabízejí jim kromě vstupného i upomínkové předměty. Děti byly z možnosti vyzkoušet si motorku Venci Konopníka a postel babky “Škopkové” nadšené. V Hošticích jsme pobyli cca 2 hodiny a pokračovali směrem na Holašovice. Cestou ještě zastavíme na místě, kde kdysi stálo mlýnské staveníPrincezny ze mlejna. Zaparkovali jsme trošku “na divoko” jen podél silnice u rybníka Hlubokého. Po chalupě a kulisách už není bohužel ani stopy. Stromy jsou na tom místě už tak vysoké, že je těžké vůbec uvěřit, že to bylo tady. Poznáte tak jen louku, kde byla filmová Boží muka. Cestu, po které kráčel Jindřich vracejíc se z války nebo knížepán jako nádeník za vytouženou Eliškou. K poznání je i rybník, ve kterém pral vodník Elišce prádlo a hráz, kde Jindřich zpívá svou milostnou píseň.

Dál jsme pokračovali do kempu Netolice, kde jsme “vyměnili vody” a “připíchli” se na elektřinu. Vytáhli jsme gril, kus masa, nábytek a užili si krásný večer. 

Den 4.

Po snídani jsme, s malou zastávkou v Dobčicích - kde je náves z Babovřesk, vyrazili do Holašovic. Holašovice sice nejsou filmovou zastávkou, ale když už jsme se tady? Parkoviště je placené a nesmí se tu zůstat přes noc! Holašovice jsou vesnice zapsaná v seznamu UNESCO. Prohlídka náměstí, několika stavení, návštěva místního Stonehange a oběd v místní hospůdce nám zabrali půl dne. Po obědě jsme vyrazili se podívat na statek sedláka Rybky z Čertovin v obci Vlhavy. Cesta z Holašovic do Hluboké nad Vltavou zabere necelou hoďku. Na zámku v Hluboké si také ”odšktnete” spoustu pohádek a filmů. Třeba Tři bratři, Pyšná princezna, Jezerní královna, Pan Tau... Parkování je tady ale opravdu oříšek. Obytné vozy tu asi rádi nevidí. Legálně nezaparkujete ani za 500! Ze zoufalství jsme to nechali na parkovišti u Penny, kde bylo parkování obytek výslovně zakázáno a to i přes den! A samozřejmě se to neobešlo bez kontaktu s místní městskou policií. Tentokrát, to ale “příslušníci” vyřešili domluvou. Toto tedy důrazně nedoporučuji.

Odpoledne reálně hrozí, že místo už neseženete žádné. Přijeli jsme pozdě a ještě jsme se zdrželi hledáním parkoviště, prohlídku zámku jsme o fous nestihli, ale ani nás to nemrzelo. My nejsme moc prohlídkoví typy. :-) Třeba budete mít více štěstí. Prošli jsme se parkem a připomínali si další filmová místa a pohádky. V Hluboké pod kopcem se zámeckým parkem je ještě vila z Babovřesk. Ta, kterou zdědí po bohaté tetičce Lukáš Dolanský. Zaparkovat můžete nedaleko na parkovišti vedle stavebnin Pro-Doma a kousek dojít pěšky. Před setměním jsme ještě stihli zastávku u statkáře Kopyta z Čertovin v obci Opatovice. Jen 6 minut cesty navíc. Byl to náročný den! Zvládli jsme to a frčíme domů :-( Ach jo :-(


 

Autor: Irena Kompertová - ahoj@topdovca.cz

facebook